Fabrykacja noży – użycie materiałów

1

Struktura materiałów wykorzystywanych przez człowieka z biegiem lat modyfikuje. Do wyrobu fundamentalnych narzędzi, mebli czy budowli na początku używano drzewa lub kamieni. Wraz z rozwojem nauki wynaleziono cement, syntetyk, stal, stopy metali oraz setki innych materiałów. Przy wyrobie co niektórych artykułów zastępowało się i zastępuje składniki nowszymi, lub spełniającymi wymogi kontrahenta. Wolno to bardzo łatwo zademonstrować na przykładzie hamulców samochodowych, które od lat są produkowane ze stopu metalu i powszechnie używane w autach do użytku powszedniego.

 

Ze względu na właściwości materiałów użytych przy ich uformowaniu, nie ma większej różnicy czy są rozgrzane czy nie. Jednakże w czasie rajdów oraz wyścigów samochodowych, gdzie temperatura takich hamulców dochodzi do kilkuset stopni celsjusza, nie spełniały odpowiednio własnego zadania, właśnie dlatego długo testowano nowe materiału i dopiero ceramika dała zadawalające rezultaty. Dzisiaj hamulce ceramiczne są szeroko użytkowane w wyścigach oraz rozmaitych rajdach. Notabene sama ceramika znajduje dużo innych zastosowań niż tylko garnki czy zastawy. Jednym z najnowszych hitów sprzedaży są kamienie wodne taidea, jakie są wytrzymalsze i nie potrzebują tak częstego ostrzenia jak standardowe. Na pierwszy rzut oka nie ma większej różnicy między nimi, wyglądem przede wszystkim się nie wyróżniają. Przeważnie produkowane są w takich samych kolorach jak metalowe noże, a różnice dojrzejemy dopiero przy dłuższym użytkowaniu.

 

Ceramika użytkowana do ich produkcji ma jednak jedną skazę, jaka uniemożliwia zastosowanie jej na przykład przy produkowaniu siekier czy scyzoryków, chodzi mianowicie o jej kruchość. Noże narażone są na dużo upadków, uderzeń lub innych ekstremalnych warunków, w jakich narażone są na dużo uszkodzeń mechanicznych. Do ich produkcji dalej używa się schematycznych stopów różnych metali, które być może należy częściej ostrzyć, jednakże znakomicie sprawdzają się w warunkach polowych lub wojskowych.

 

Zobacz także: https://www.santoku.pl/kamien-wodny-1000-3000-taidea

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *