Tonery oraz tusze – czas coś wydrukować!

Utworzyliśmy plik i pragniemy go wydrukować. Wybieramy należyte polecenie w programie go edytującym. W tym czasie dane elektroniczne przesyłane są z komputera do drukarki. Rozpoczęciu drukowania akompaniują procesy odbywające się w obrębie sprzętu drukującego. Bęben światłoczuły, będący szczegółem środkowym tonera laserowego, zostaje poddany obciążeniu elektrostatycznemu. Za to zjawisko odpowiedzialne są elektrody ładujące. Najczęściej są wewnątrz tonera. Potem taki nabity elektrostatycznie bęben pozostaje naświetlony laserem.

Obraz przekazany do druku, wysłany laserem, zapamiętuje się na bębnie. Dzieje się to dzięki zmianie ładunków elektrycznych bębna na przeciwne. Powstał obraz elektrostatyczny wydruku. Bęben obraca się, walec magnetyczny transportuje na niego toner. Barwnik lgnie do miejsc, jakie poprzednio naświetlił laser. Ważną rolę gra listwa podająca, jaka rozstrzyga o ilości tonera i jego rozłożeniu na bębnie. Drukowanie dobiega zwieńczenia, kiedy tak właściwie bęben pokrywa kartkę tonerem. Nie jest on niemniej jednak jeszcze w pełni z nią związany, może się od niej oderwać.

 

Jak wymienić toner?

Kiedy zauważymy, że sukcesywnie pogarsza się jakość wydruku, oznacza to, że kończą się zamienniki tuszy i tonerów. Jeśli nie zamienimy go, to drukarka nie będzie posiadała materiału, którym wypełni kartkę. Z reguły kończeniu się proszku, oprócz widocznych oznak na wydrukach, towarzyszyć będą komunikaty wyświetlane na ekranie drukarki. Co zrobić w takim przypadku? Nie zostaje nam nic innego, jak wymienić toner. Osoby nie mające kwalifikacji w samodzielnym zaopatrywaniu pojemnika z proszkiem, powinny w tym wypadku nabyć toner wymiennik (w przypadku kartridżu Toner-Kit) bądź oddać zużyty toner do regeneracji.

Zamiana tonera jest dość łatwa, a proces ten (w zależności od modelu drukarki) różni się tylko niuansami. Trzeba:

1. Po uzyskaniu komunikatu o kończącym się tonerze/tuszu – stopujemy pracę z drukarką.

2. Podnosimy osłonę drukarki – w przypadku tuszy, podajnik z kartridżami automatycznie się wysunie.

3. Wyjmujemy toner/pojemnik z tuszami.

4. Montujemy nowy toner.

5. Drukujemy kartkę testową.

 

Po słusznym zainstalowaniu tonera, drukarka jest jeszcze raz gotowa do pracy oraz dalszego drukowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *